Udany weekend w Berlinie

To był pracowity weekend na wodach Wannsee w Berlinie. W Mistrzostwach Berlina w Match – Racingu wzięło udział 12 bardzo wyrównanych teamów, w tym cała niemiecka czołówka z aktualnym Mistrzem Niemiec J.E.Andresenem, doświadczonymi gwiazdami niemieckiego żeglarstwa regatowego – S.Meisterem i C.Kemmlingiem, załogi z Danii (N.Sehested – najwyżej klasyfikowanym na 24 miejscu w rankingu światowym ISAF), Holandii (J.Feitsma), Węgier (A.Litkey) oraz Polski (K.Rosiński oraz P.Zbroja).
Organizatorzy przewidzieli walkę na niewielkich, ale bardzo szybkich jachtach klasy Laser SB3, przypominających nieco polskie Skippi 650 z nieco większą – ważną z punktu widzenia taktyki meczowej – inercją.
Uczestnicy zostali podzieleni na dwie, teoretycznie bardzo wyrównane grupy. W Grupie A zdecydowanym faworytem byli młodzi Duńczycy z N.Sehestedem za starem, ale już pierwszy mecz, w którym niespodziewanie przegrali z berlińczykiem J.Hartwigiem, wskazał że rywalizacja będzie bardzo wyrównana. W pierwszych meczach C.Kemmling wygrał z E.Meyerem, natomiast szczecinianie Patryk Zbroja Yacht Racing Team (pływający w składzie: Maciej Gonerko – trymer żagli przednich, Marek Prokopiak – pitman/main, P. Zbroja – sternik) pewnie wygrali z groźnym, wyżej rozstawionym F. Oehme z Hamburga. Dalsze wyniki zapowiadały coraz większe emocje, albowiem po rozegraniu rundy każdy z każdym (Round Robin) pewnym awansu był jedynie N.Sehested (z bilansem 4 zwycięstwa – 1 porażka), na trzech kolejnych miejscach uplasowały się załogi C.Kemmlinga, F.Oehme i P.Zbroi (z identycznym bilansem 3-2). Powstały remis został rozstrzygnięty w dogrywce. W pierwszym meczu, szansę na bezpośredni awans wykorzystali szczecinianie wygrywając pewnie ponownie z F.Oehme, który następnie w meczu ostatniej szansy przegrał – w promieniach zachodzącego słońca – z C.Kemmlingiem.
W międzyczasie odbyły się wyścigi eliminacyjne w drugiej grupie. Tutaj wydawało się, że ton rywalizacji będą nadawać Polacy – Rosiński Open Yachting (39 miejsce w rankingu ISAF) oraz będący w bardzo dobrej formie, Mistrzowie Niemiec pod dowództwem J.E.Andresena. O miejsce do czołowej szóstki etap powinni rywalizować również znani z polskich akwenów znakomici żeglarze – S.Meister i J.Feitsma (broniący odpowiednio 3 i 2 miejsca z ub. roku). Węgrzy oraz załoga J.Pohchammera (taktyka na jachcie Wild Lady, wielokrotnego uczestnika Regat Centomiglia) skazani byli w tym gronie „na pożarcie” faworytów. Okazało się jednak, że czołowe załogi nie udźwignęły obciążenia i zarówno K.Rosiński, jak i J.E.Andresen odpadli z dalszej rozgrywki. Grupę wygrał niezawodny S.Meister przed J.Feitsmą oraz – czarnym koniem regat – Węgrem A.Litkeyem.
Zgodnie z formułą regat, czołowa grupa – po wyzerowaniu wyników – przystąpiła w niedzielne przedpołudnie do kolejnej rundy każdy z każdym. Znakomicie rozpoczęli ją szczecinianie wygrywając pewnie z J.Feitsmą, w kolejnym meczu N.Sehested nie dał szans A.Litkeyowi, a C.Kemmling wygrał ze S.Meisterem. Ostatecznie ten etap regat, który miał wyłonić półfinalistów wygrał ponownie N.Sehested (ulegając jedynie J.Feitsmie), kolejne miejsca dla C.Kemmlinga, S.Meistera i P.Zbroi. Z rywalizacji odpadli J.Feitsma oraz A.Litkey.
Półfinały (N.Sehested ca. P.Zbroja, C.Kemmling ca. S.Meister) były bardzo zacięte. Wynik 2-0 w obu przypadkach nie odzwierciedla walki na trasie regat. Warto zaznaczyć, że szczecinianie bardzo dobrze kończyli rozgrywkę przedstartową startując z wybranej strony z optymalną prędkością. To jednak dla bardzo dobrze żeglujących tego dnia Duńczyków było za mało. Z dużym spokojnie, w zmiennym wietrze uzyskiwali przewagę, którą pomimo zaciętych ataków szczecinian (zwłaszcza w drugim meczu półfinałowym) nie oddawali, przy większym szczęściu do końca.
Finały to znów ostra rywalizacja. N.Sehested wygrywa jednak z C.Kemmlingiem – obie załogi uzyskują awans do Berlin Match Race (regat Grade 1).
Szczecinianie natomiast zwyciężają – po niesamowitych bardzo bliskich wyścigach, pełnych zagrywek taktycznych,  będących esencją matchracingu – z utytuowanym S.Meisterem (wielokrotnym Mistrzem Niemiec oraz zwycięzcą regat o Mistrzostwo Berlina)! To duży sukces Patryk Zbroja Yacht Racing Team, brązowe medale Mistrzostw to niemal pewny awans w światowym rankingu sterników, a awans do Grade 1 był niemal w zasięgu ręki :)

Starty szczecińskiej załogi wspierają firma budowlana KONSART, marka SZCZECIN FLOATING GARDEN, włoska firma odzieży żeglarskiej SLAM oraz szczeciński port MARINA HOTELE.

Dodaj komentarz

Adres elektroniczny nie będzie publicznie widoczny.

*

*